Transport Polska-Finlandia

Finlandię znamy jak mało kto – stąd wywodzi się historia LAGO.

Transport Polska-Finlandia

Finlandia słynie przede wszystkim z Muminków… i Wioski Świętego Mikołaja. Kraj znany z tysięcy jezior i bujnych lasów oraz widowiskowych zórz polarnych przyciąga turystów z całego świata. Przewoźnicy przed przystąpieniem do załadunku transportu do Finlandii powinni zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami oraz warunkami pogodowymi.

Finlandia w ujęciu geograficznym

Finlandia jest jednym z niewielu krajów charakteryzujących się zróżnicowanym klimatem. Południowa część państwa leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego przejściowego z temperaturą wynoszącą w lipcu średnio +17°C, a w styczniu od -4 do -8°C. Z kolei północ Finlandii należy już do klimatu okołobiegunowego subpolarnego, co oznacza, że latem średnia temperatura wynosi tam +14°C, a zimą nawet -14°C.

Chłodny klimat, do tego nizinne ukształtowanie terenu z licznymi jeziorami i lasami sprawiają, że Finlandia zachwyca turystów, ale stanowi niejako wyzwanie dla przewoźników. W południowej części kraju sieć komunikacyjna jest dość mocno rozwinięta, jednak im dalej na północ, tym mniej publicznych dróg i autostrad – przez co trudniej o szybki transport. Ale nie z nami! LAGO wywodzi się z Finlandii, dobrze znamy to miejsce i dokładnie wiemy jak i gdzie jechać, by dotrzeć z przesyłką na czas.

Transport Polska-Finlandia

Z Polski do Finlandii wiedzie droga lotnicza, lądowa oraz morska. Do Helsinek dostaniemy się rejsowym samolotem z Warszawy, Gdańska i Krakowa. Możemy także zdecydować się na trasę lądowo-morską, wyruszając w podróż przez Litwę, Łotwę i Estonię, dalej promem z Tallinu do Hietasaarenkuja, a następnie kontynuując przeprawę samochodem do Helsinek. Spedycja na trasie Polska-Finlandia dla wprawionej firmy przewozowej, jaką jest LAGO Logistic, nie stanowi najmniejszego problemu – znamy się na tym od prawie 40 lat.

Stan fińskich dróg jest dość dobry, choć samych autostrad jest tam nieco ponad 850 km. Co ważne, za poruszanie się po fińskich drogach nie trzeba opłacać winiet – są one darmowe. Jak wspomnieliśmy wcześniej, im dalej na północ, tym mniej dróg publicznych i autostrad.

Przepisy drogowe w Finlandii

Choć fińskie przepisy drogowe są zbliżone do polskich (reguła prawej ręki, obowiązkowe używanie pasów bezpieczeństwa czy obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok), to jednak warto dokładnie wczytać się w obowiązujące tam nakazy i zakazy, bowiem Finlandia słynie z wysokich i bardzo dotkliwych mandatów za nawet drobne wykroczenia, co może być szczególnie dotkliwe w branży spedycyjnej.

W terenie zabudowanym nie należy przekraczać 50 km/h. W sezonie letnim i zimowym obowiązują różne dopuszczalne limity prędkości:

  • poza terenem zabudowanym: 100 km/h (lato) i 80 km/h (zima);

  • autostrada: 120 km/h (lato) i 100 km/h (zima).

Transport zimą w Finlandii

Samochody ciężarowe powyżej 3,5 t nie mogą przekraczać prędkości 80 km/h. Ponadto, w okresie zimowym (od początku grudnia do końca lutego) kierowcy mają obowiązek jeździć na oponach zimowych (bieżnik min. 3 mm).

W przypadku wystąpienia śnieżycy, wszyscy kierowcy mogą poruszać się z maksymalną prędkością 5 km/h.

Co ważne, na terenie Finlandii można przewozić w kanistrach maksymalnie 10 litrów paliwa. Ilość stacji benzynowych na północy jest mocno ograniczona – nie ma tu stacji LPG. Tylko osoby posiadające zwolnienia podatkowe mogą tankować specjalne paliwo przeznaczone do silników diesla. Za naruszenie tego zakazu grozi grzywna do 8000 EUR.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa (1 na pasażera).

Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza na drogach w pobliżu parków i lasów, ponieważ wychodząca na ulice zwierzyna leśna nikogo tu nie dziwi – zwłaszcza renifery.

Jak zaplanować transport do Finlandii?

To proste, wybierz sprawdzonego spedytora, który zna Finlandię jak własną kieszeń. Lago Logistics świadczy usługi związane ze spedycją i transportem m.in. na trasie Polska-Finlandia od początku swojej działalności.

Możesz zlecić nam bez obaw o swój ładunek m.in.:

  • serwis drobnicowy;

  • transport całopojazdowy, częściowy, intermodalny;

  • transport nienormatywny;

  • projekty cargo;

  • time critical shipments.

Świadczymy usługi także na innych trasach, natomiast Finlandię znamy jak mało kto – stąd wywodzi się historia LAGO. Zapewniamy dedykowanego konsultanta logistycznego.

Może Cię zainteresować..

Lago 2023. All rights reserved

Website Style. Strony www